Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Ayrılık ve Boşanma Nedenleri

0 2

Günümüzde modern çağın getirisi olarak mı desem ailelerin yetiştirme tarzından mı desem bilmiyorum evlenen çiftlerimiz olmazsa ayrılırız diye düşünerek evliliklerine ilk adımı atmaktadır. Kadınlar için vur tekmeyi, erkekler için sana kız mı yok namusu bozulan sen misin? Gibi tolumun verdiği yanlış tepkilerden de insanlar etkilenmektedir. Aslına bakarsanız dikkat edin ikili ilişkilerin sonunu getirenler hep bi üçüncü kişi olmuştur.

Yanlış arkadaş aile önerileri insanların evlerini başlarına yıkmaya ayrılığa ve boşanmaya itmektedir. İlişkilerin geniş ve laçkalaşması da ayrılık ve boşanma sebepleri aralarında yer almaktadır. Yanlış batılılaşmayı örnek alan ve doğruymuş gibi insanlara aksettiren televizyon gazete ve benzeri kitle iletişim araçlarından sizlere hiç bahsetmiyorum bile. Dünyada ayrılık ve boşanmaların %80’inin facebook, twitter ve benzeri sosyal medya sitelerinden kaynaklandığını biliyor musunuz? Ayrıca bu sosyal medya siteleri asosyal insanların kendilerini olmadıkları gibi gösterme yalanlarını da ortaya koymuştur.

Türk toplumunun yapısını bozmaya çalışan bu tarz sosyal medya siteleri ailelerinde sonunu getirmektedir. Stresin yaşam tarzı haline geldiği bu dönemde insanlarında birbirlerine tahammül sınırlarının düştüğü de göz önünde bulundurulursa ayrılık ve boşanmaların artmış olmasına şaşırmamak gerekmektedir. Yanlış anlatımlar yapan amerikan vaayi diziler, magazin ve diğer kitle iletişim araçları insanları yanlış özentilere sürüklemektedir. Elindekiyle tatmin olmayan, asla doymayan ve hep isteyen insanların arasında gösteriş budalası olan insanlar doğru insanları yanlışa çekmekte ve karakterleri ile oynayarak insanları toplumdan dışlamaktadır.

 

Aslında toplumun da sorunları olan ayrılık/ boşanma görmezden gelinse de en büyük sosyal kayıplar arasında yer almaktadır. Ayrılık/ boşanma güven duygusunu kaybetmeye başlayan aile bireyleri yahut çocuklar oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü topluma fayda sağlamayan ve zarara sebep açan psikolojik olarak çökmüş bir çok aile ve insan ortaya çıkmaktadır.

 

Ayrılıkta ve boşanmada çevre çok önemlidir. Her zaman olmasa da yapıcı ve kurtarıcı davranışlar, daha olumlu ve anlayışlı olmak ayrılık ve boşanmaların önüne geçmemize toplum olarak güven duygusunu ortaya koymamıza yardımcı olabilir. Bir çok aile dağılmaktan kurtulabilir. Siz ne kadar olumlu olursanız hayat size karşı o kadar torpilli olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.